Co warto wiedzieć o egzaminie Certyfikat ÖSD?

Centrum Egzaminacyjne ÖSD (Austriackiego Dyplomu Języka Niemieckiego) przy ALK

Centrum Języków Obcych ALK
Adres: O3-301 Warszawa,
Jagiellońska 57/59, pok. D209
Telefon: (22) 519-22-21
Koordynator – mgr Elżbieta Watras-Dmoch
e-mail:  [email protected]

Certyfikaty ÖSD są uznanym w Europie i na świecie dokumentem potwierdzającym stopień znajomości języka niemieckiego. Egzaminy opracowane zostały i są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi Rady Europy. Można je zdawać po ukończeniu 16 lat

Zapraszamy wszystkich, chcących mieć lepsze szanse na rynku pracy, a w szczególności studentów ALK.
Nasze egzaminy:
ZA1 - Grundstufe Deutsch 1
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien umieć porozumiewać się w najprostszych sytuacjach dnia codziennego. Egzamin ten kładzie nacisk na bierne sprawności (rozumienie).
ZA2 - Grundstufe Deutsch 2
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien umieć porozumiewać się w podstawowych sytuacjach życia codziennego. Egzamin ten kładzie nacisk na bierne sprawności (rozumienie).
ZB1 - Zertifikat Deutsch
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien umieć porozumiewać się w różnych sytuacjach życia codziennego (np. w sklepie, pracy, urzędzie, u lekarza). Egzamin ten został opracowany wspólnie przez instytucje z Austrii, Niemiec i Szwajcarii.
ZB2 - Mittelstufe Deutsch
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien umieć porozumiewać się we wszystkich dziedzinach życia prywatnego. Dużą wagę przywiązuje się do kompetencji komunikatywnej i do poprawnego użycia słownictwa i środków językowych.
Certyfikat ten dokumentuje znajomość języka niemieckiego w stopniu, który umożliwia podjęcie studiów uniwersyteckich w Austrii.
ZC1 – Oberstufe Deutsch
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien umieć porozumiewać się we wszystkich dziedzinach życia zawodowego i prywatnego .Bardzo dużą wagę przywiązuje się do poprawności językowej i do adekwatnego użycia słownictwa i środków językowych.
Certyfikat ten zaleca się szczególnie osobom, które chcą studiować na niemieckojęzycznych uniwersytetach.
ZC2 - WD
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien posiadać bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego , a także swobodnie porozumiewać się w tym języku w tematyce ekonomicznej.
Egzamin ten został opracowany we współpracy z Austriacką Izbą Gospodarczą (Österreichische Wirtschaftskammer).

ZC2 - Allgemein
Wymagania: kandydat przystępujący do tego egzaminu powinien posiadać bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego.

Terminy egzaminów w roku 2021/22
Termin egzaminu zostanie podany wkrótce

Przy egzaminach ZA1, ZA2, ZB2, ZC1, ZC2 WD istnieje możliwość zdawania osobno części pisemnej i ustnej - szczegółowych informacji udzielamy telefonicznie.

Poszczególne części egzaminów bądź moduły (przy egzaminach ZB1, ZC2) należy zdawać w jednym Centrum Egzaminacyjnym ÖSD.