Czy wszyscy cudzoziemcy mogą ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych?
Nie, nie wszyscy.
Prawo cudzoziemców do ubiegania się o stypendia z budżetu państwa (w tym o stypendium dla osób niepełnosprawnych jest zróżnicowane i zależy m. in. od daty rozpoczęcia studiów.
Cudzoziemcy, którzy rozpoczęli studia w roku akad. 2019/2020 lub później mają prawo do ubiegania się o stypendium dla osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w art. 324 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – co oznacza, że każdy cudzoziemiec może ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych tak jak Polacy, ale tylko pod warunkiem, że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane przez polski organ orzekający.
Cudzoziemcy, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akad. 2019/2020 mają prawo do ubiegania się o stypendium dla osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w art. 43 ustawy z dnia 27 lipca 2005 Prawo o szkolnictwie wyższym – tylko jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez polski organ orzekający i jednocześnie należą do jednej z niżej wymienionych grup: 1. cudzoziemcy, którym udzielono zezwolenia na pobyt stały; 2. cudzoziemcy posiadający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej; 3. cudzoziemcy korzystający z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 4. pracownicy migrujący, będący obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także członkowie ich rodzin, jeżeli mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 5. cudzoziemcy, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej; 6. cudzoziemcy, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznością, o której mowa w art. 127, art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990, 1948 i 2066 oraz z 2017 r. poz. 60, 858 i 1543); 7. cudzoziemcy, którym udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 8. obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej i członkowie ich rodzin, posiadający prawo stałego pobytu; 9. posiadacze ważnej Karty Polaka