Jakie warunki trzeba spełnić, żeby mieć prawo do stypendiów?

  • O stypendia (stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora) i o zapomogi może ubiegać się zarówno student studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
  • Sprawy związane ze świadczeniami dla studentów ALK (stypendiami i zapomogami) omówione są w „Regulaminie świadczeń dla studentów w Akademii Leona Koźmińskiego na rok akademicki 2024/25" – opublikowanym w BIP. W BIP opublikowany jest  również Obowiązek informacyjny RODO, z którym należy się zapoznać przed złożeniem wniosku o stypendium.
  • Student studiujący równocześnie na więcej niż jednym kierunku studiów, może otrzymywać stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium rektora i stypendium ministra tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku studiów (niezależnie od tego, czy studiuje na jednej uczelni, czy na różnych), nie wolno pobierać dwóch takich samych stypendiów. 
  • Na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich studentowi przysługują stypendia i zapomogi TYLKO przez okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
1) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
2) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.

 Do wskazanych okresów, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach I stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego.

W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
  • Studentowi, który posiada tytuł magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, nie przysługują stypendia i zapomogi, z zastrzeżeniem, że student z niepełnosprawnością, którego niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, może otrzymać  stypendium dla osób niepełnosprawnych.
  • Studentowi, który posiada tytuł licencjata, inżyniera albo równorzędny, na kolejnych studiach pierwszego stopnia nie przysługują stypendia i zapomogi, z zastrzeżeniem, że student z niepełnosprawnością, którego niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, może otrzymać  stypendium dla osób niepełnosprawnych. 
Zgodnie z art.93 ust.7 w przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, stypendium dla osób niepełnosprawnych przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów (z zastrzeżeniem dotyczącym studiów pierwszego i drugiego stopnia - jak wyżej).

(Reasumując: Student po ukończeniu studiów z tytułem magistra lub równorzędnym nie ma prawa na kolejnych studiach do świadczeń; student, który ukończył studia I stopnia ma prawo do świadczeń, jeśli kontynuuje studia na studiach II stopnia lub jednolitych, ale nie ma prawa do świadczeń na kolejnych studiach I stopnia, wyjątkiem może być sytuacja studenta z niepełnosprawnością i jego prawo do stypendium dla osób niepełnosprawnych)
  • Jeden student może otrzymywać różne stypendia. O zapomogę może ubiegać się każdy student spełniający warunki jej przyznania, niezależnie od tego, jakie stypendia otrzymuje.
  • W czasie urlopu student ma prawo ubiegać się i otrzymywać stypendia i zapomogi.
  • Stypendia przyznawane są na rok akademicki (do 10 miesięcy). Wyjątkiem są następujące sytuacje:
- gdy studia studenta w poprzednim roku akademickim trwały tylko jeden semestr - wówczas stypendium rektora może zostać przyznane również tylko na jeden semestr,
- gdy studia studenta w bieżącym roku akademickim będą trwały tylko jeden semestr - wówczas każde stypendium również przyznawane jest tylko na jeden semestr,
- student, dla którego semestr zimowy roku akademickiego 2024/2025 jest dwunastym semestrem studiów, dziewiątym semestrem studiów pierwszego stopnia lub siódmym semestrem studiów drugiego stopnia i zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce decyzja o przyznaniu stypendium wygasłaby w kolejnym semestrze - może mieć przyznane każde stypendium na jeden semestr – do 5 miesięcy,

- w przypadku wniosków o stypendium dla osób niepełnosprawnych z okresowym orzeczeniem o niepełnosprawności krótszym niż rok akademicki - stypendium może być przyznane tylko na okres ważności orzeczenia.  
  • Na wnioski o stypendium dla osób niepełnosprawnych i  o stypendium socjalne złożone po terminie - stypendia są przyznawane od miesiąca złożenia wniosku, jeśli są jeszcze środki finansowe. Termin składania wniosków o stypendium rektora jest ostateczny - wnioski o stypendia rektora złożone po terminie nie powodują wszczęcia postępowania w tej sprawie. 
  • Decyzja o przyznaniu stypendium wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student się obronił lub został skreślony z listy studentów lub ukończył inne studia, których ukończenie ma wpływ na jego prawo do stypendiów. 
  • Decyzja o przyznaniu stypendium wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student utracił prawo do świadczenia z powodu upłynięcia okresu 12 lub 9 lub 7 semestrów ( patrz wyżej).