Kiedy i dokąd mogę wyjechać na praktyki lub staże zagraniczne Erasmus+?

Kto: Na praktyki międzynarodowe w ramach programu Erasmus+ może wyjechać każdy student lub absolwent ALK. Warunkiem jest posiadanie aktualnego statusu: studenta, bądź absolwenta (Recent Graduates).


Na jak długo:
A)    praktyki krótkoterminowe mogą trwać od 5 do 30 dni i muszą być połączone z obowiązkowym komponentem wirtualnym 
B)    praktyki długoterminowe muszą trwać minimum 2 miesiące (60 dni)


Kiedy wyjechać:  Praktyki mogą odbywać się w okresie, uzgodnionym przez studenta, firmę oraz Pełnomocnika ds. Praktyk. 


Student może wyjechać w ramach programu Erasmus + Placement, po ukończeniu trzeciego semestru studiów. W wyjątkowych przypadkach student może wcześniej (niż po trzecim semestrze) ubiegać się o możliwość udziału w Erasmus + Placement Program i zrealizować praktykę za zgodą Pełnomocnika Rektora ds. studenckich praktyk zawodowych.

 

Absolwenci Uczelni (Recent Graduates) są uprawnieni do realizacji zagranicznych praktyk, w ramach programu Erasmus+, jeśli nie przekroczyli 12- miesięcznego kapitału mobilnościowego (czyli jeśli wcześniej nie skorzystali ze stypendium Erasmusa, przyznanego w sumie do 12 miesięcy na ostatnim cyklu studiów). 

Aby ubiegać się o minimalne dofinansowanie na realizację praktyki zagranicznej, osoba planująca staż absolwencki, musi złożyć Registration Form oraz potwierdzenie przyjęcia na praktyki przed obroną tytułu naukowego.

 

 
W ramach Erasmus+ nie można realizować praktyki, będąc na urlopie dziekańskim.


Kiedy aplikować: Aplikacje są przyjmowane w Biurze Współpracy przez cały rok akademicki. 


Dokąd: W programie Erasmus + na praktykę studencką można wyjechać do państw EU oraz do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

 

Mogą to być przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawcze, organizacje non-profit i inne instytucje (jednostki administracji państwowej, muzea, biblioteki, szpitale itp.). 

 

NIE można odbyć praktyk w ramach programu Erasmus + w instytucjach Unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie Unijnymi programami, ani w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. 

Pełen wykaz instytucji w których nie można odbywać praktyki: http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/index_pl.htm

 

Stypendium: W ramach Erasmus+ można otrzymać stypendium na realizację praktyki zagranicznej w firmie, siedziba której jest w jednym z krajów Unii Europejskiej, EEA oraz Turcji, Macedonii Północnej i Serbii.
 

Akademia Leona Koźmińskiego ma możliwość przyznania studentom i absolwentom minimum dwumiesięcznego dofinansowania na realizację praktyki zagranicznej/ absolwenckiego stażu zagranicznego, realizowanych w krajach UE.

Wysokość stypendiów jest uzależniona od kraju, w którym student/absolwent będzie realizował praktykę.

Stawki: Projekt 2021

Dodatkowe informacje: https://www.esn.pl/pl/news/jak-wyjecha%C4%87-na-praktyki-w-ramach-programu-erasmus  


W razie pytań, prosimy o kontakt z Koordynatorem Praktyk Zagranicznych: Marzena Indra, [email protected]