Kto może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych? Na podstawie jakich dokumentów?

O stypendium dla osób niepełnosprawnych może ubiegać się każdy student (stacjonarny i niestacjonarny), który posiada:

  • orzeczenie o niepełnosprawności lub
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lekkim, umiarkowanym, znacznym) lub
  • orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 44,  z późń. zm.).

Inne warunki, które student musi spełnić, by otrzymać jakiekolwiek stypendium - tutaj

 

Do wniosku należy załączyć aktualny dokument  potwierdzający niepełnosprawność, wydany przez polski organ orzekający, np. orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.  

W przypadku, gdy data ważności orzeczenia, która widnieje na dokumencie, już minęła, ale orzeczenie jest nadal ważne na mocy przepisu art. 6bb ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - należy dołączyć do wniosku o stypendium także zaświadczenie potwierdzające złożenie do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wniosku o wydanie nowego orzeczenia i określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia.

Art. 6bb. ust.1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 44,  z późń. zm.):

1.  Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

3. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.


W razie pytań, prosimy o kontakt:  [email protected].