Informacje o najistotniejszych zmianach, które zostały zaproponowane przez samorząd studencki i wprowadzone od roku akad. 2024/2025.
Zmiany dotyczą:
punktacja za średnią - pobierz plik
katalog osiągnięć sportowych oraz punktacja - pobierz plik
katalog osiągnięć naukowych oraz punktacja - pobierz plik
katalog osiągnięć artystycznych oraz punktacja - pobierz plik
Informacje na rok akad. 2024/2025
1. Stypendium rektora otrzymuje student (zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych) przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
1) laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
2) medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
Wymagane dokumenty:
Laureat olimpiady międzynarodowej albo laureat lub finalista olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, tj. w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230, z późn. zm.), przedstawia zaświadczenie zgodne ze wzorem dołączonym do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji i sposobu przeprowadzania turniejów i olimpiad (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz.1036, z późn.zm.).
Medalista co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie, tj. w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599), przedstawia zaświadczenie Polskiego Związku Sportowego, który zgodnie z art. 13 ustawy, ma wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie. Zgodnie z art. 11 ust.5 ustawy Minister Sportu i Turystyki ogłasza wykaz polskich związków sportowych, wykaz widnieje na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.
2. Stypendium rektora może otrzymać student, zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, który posiada wpis na kolejny rok studiów i który będąc studentem w roku akademickim 2023/2024:
1) uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, co oznacza uzyskanie arytmetycznej średniej ocen w wysokości przynajmniej 4,60 (średnia 4,60 uprawnia do ubiegania się o stypendium, jednak nie gwarantuje jego przyznania) lub
2) miał osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym lub
3) miał osiągnięcia naukowe lub
4) miał osiągnięcia artystyczne.
Średnia ocen i osiągnięcia muszą być z roku akad. 2023/2024 (od 01.10.2023 do 30.09.2024).
Stypendium rektora nie jest semestralne, przyznawane jest raz w roku akademickim, w październiku.
3. Stypendium rektora NIE MOŻE otrzymać student, który powtarzał rok lub semestr w roku akad. 2023/2024.
4. Stypendium rektora NIE MOŻE otrzymać student, który powtarza rok lub semestr w roku akad. 2024/2025.
5. Podstawą ubiegania się o stypendium rektora jest spełnienie przynajmniej jednego z wymienionych wyżej warunków (np. można ubiegać się o stypendium na podstawie średniej ocen min. 4,60 albo na podstawie osiągnięć sportowych, jak również w oparciu o obie te podstawy razem).
6. Student pierwszego roku studiów drugiego stopnia oraz student pierwszego roku studiów jednolitych magisterskich podjętych po ukończeniu studiów pierwszego stopnia może ubiegać się o stypendium rektora, jeśli spełnił na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia w roku akad. 2023/2024 warunki ubiegania się.
7. Liczba przyznanych stypendiów rektora na danym kierunku nie może przekroczyć 10% liczby studentów danego kierunku wg stanu na 31.10.2024. W przypadku, gdy liczba wniosków o stypendium rektora, spełniających warunki ubiegania się, przekroczy 10% liczby studentów danego kierunku, Rektor w drodze decyzji określi minimalną średnią arytmetyczną uprawniającą do uzyskania stypendium rektora.
8. W każdym roku akademickim ostateczne kryteria przyznania stypendium określa Rektor, w porozumieniu z samorządem studenckim, w tym m.in. wysokość średniej ocen, która uprawnia do otrzymania stypendium. Na wysokość średniej ocen, która uprawnia do otrzymania stypendium, wpływa nie tylko sytuacja opisana w punkcie 7, ale także liczba wniosków i stan środków finansowych.
Ustalone na dany rok akademicki kryteria są ogłaszane na stronie internetowej uczelni w postaci decyzji Rektora podjętej w porozumieniu z samorządem - tutaj.
Inne warunki, które student musi spełnić, by otrzymać jakiekolwiek stypendium - tutaj
W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek o stypendium rektora - tutaj
W razie pytań, prosimy o kontakt: [email protected]