Procedura wyjazdu i rozliczenia praktyk i staży zagranicznych w ramach Erasmus+

Projekt 2021

Przed rozpoczęciem praktyki zagranicznej:

1. Student/absolwent ubiegający się o zgodę na realizację studenckiej/absolwenckiej praktyki zagranicznej, powinien zapoznać się z Kartą Studenta Erasmusa.

2.  Student/absolwent samodzielnie ubiega się o praktyki w firmie/ organizacji oferującej praktyki w jednym z krajów UE. Prosi o poświadczenie o przyjęciu na praktyki na minimum 2 miesiące (w przypadku praktyki długookresowej) lub na okres od 5 do 30 dni z obowiązkowym komponentem wirtualnym (w przypadku praktyki krótkookresowej).

3. Student/ absolwent wypełnia, podpisuje i wysyła do koordynatora praktyk zagranicznych ALK Marzena Indra [email protected] (dalej koordynator) następujące dokumenty:

- potwierdzenie przyjęcia na praktyki zagraniczne – minimum 2 miesiące (może być e-mail of firmy przyjmującej)

- Registration Form for Recent Graduate albo Registration Form for Students (pdf)

Learning Agreement for Traineeship (LA), w którym uzupełniono sekcję BEFORE THE MOBILITY, tabela A oraz C (wymagany plik Word)

Dokumenty, o które student może zostać poproszony przez Firmę przyjmującą:

• CV w języku angielskim
  • List motywacyjny w języku angielskim - w formie skanu, z podpisem.
  • Certyfikat językowy lub potwierdzenie znajomości języka obcego

Proszę o samodzielne przygotowanie tych dokumentów lub skonsultowanie w Biurze Karier i Współpracy z Absolwentami.

4. Koordynator weryfikuje Registration Form. Jeśli student formalnie spełnia wymogi, niezbędne do uzyskania stypendium Programu E+,  koordynator przesyła LA – sekcję BEFORE THE MOBILITY do akceptacji Pełnomocnikowi Rektora ds. studenckich praktyk zawodowych. Jeśli dokumentacja nie jest kompletna, koordynator kontaktuje się ze studentem/ absolwentem.

5. W przypadku akceptacji LA przez Pełnomocnika Rektora ds. studenckich praktyk zawodowych, koordynator praktyk zagranicznych:

-  prosi studenta/absolwenta o uzupełnienie podpisem swoim oraz mentora z organizacji przyjmującej LA – sekcji BEFORE THE MOBILITY

- wysyła link do wypełnienia testu OLS przez studenta

6. Student/ absolwent przesyła do koordynatora:

-   LA podpisany przez siebie i mentora w firmie przyjmującej (pdf)

- Umowę Finansową, uzupełnioną na pierwszej (1) stronie oraz podpisaną przez studenta/ absolwenta (wymagany plik Word)

- potwierdzenie wypełnionego pierwszego testu OLS (pdf lub Print Screen)

UWAGA: Należy nadesłać dokumenty w jednym mailu do koordynatora praktyk. Dokumenty przesyłane osobno nie będą rozpatrywane. Zachęcamy do zebrania kompletu ( podpisany LA, uzupełniona i podpisana Umowa, test OLS).

7. Koordynator uzupełnia umowę o wysokość stypendium, podpisuje umowę i odsyła studentowi/ absolwentowi.

8. Przelew stypendium będzie zrealizowany zgodnie z zapisem w Umowie Finansowej.

Po ukończeniu praktyki- Rozliczenie:

W przypadku praktyki studenckiej:

1. Student wypełnia w systemie raport: https://my.kozminski.edu.pl -> Katalog aplikacji -> Moje praktyki – raport
  2. Student przesyła w formie elektronicznej do koordynatora skan LA – sekcji AFTER THE MOBILITY, wypełnionej przez mentora z organizacji przyjmującej (pdf lub skan)
  3. Student wypełnia ankietę beneficjenta programu Erasmus+ (link będzie wysłany z systemu Programu Erasmus + automatycznie)
  4. Student wypełnia drugi test językowy OLS (link będzie wysłany z systemu Programu Erasmus + automatycznie)
  5. Koordynator wypłaca resztę stypendium Erasmus+

W przypadku stażu absolwenckiego:

1. Absolwent przesyła w formie elektronicznej do koordynatora praktyk zagranicznych, skan LA – sekcji AFTER THE MOBILITY, wypełnionej przez mentora z organizacji przyjmującej
  2. Absolwent wypełnia ankietę beneficjenta programu Erasmus+ (link będzie wysłany z systemu Programu Erasmus + automatycznie)
  3. Absolwent wypełnia drugi test językowy OLS (link będzie wysłany z systemu Programu Erasmus + automatycznie)
  4. Koordynator wypłaca resztę stypendium  Erasmus+
Dopełnienie tych zobowiązań należy zrobić drogą elektroniczną do Koordynatora Praktyk Zagranicznych: [email protected]

UWAGA!!!

Każda osoba, ubiegająca się o stypendium Erasmus na realizację praktyki powinna zgłosić się do Koordynatora Praktyk Zagranicznych ALK minimum na 4 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia praktyki.

Jeśli praktyka ma mieć miejsce w okresie od 1 października do 30 maja, student ma skontaktować się z odpowiednim Dziekanem dla danego kierunku, który wyraża lub nie zgodę na odbywanie praktyki w wybranym przez studenta okresie.

Obowiązkiem studenta jest skontaktowanie się z Pełnomocnikiem ds. Praktyk przed złożeniem zgłoszenia do Koordynatora Praktyk Zagranicznych.

Koordynator Praktyk Zagranicznych ALK w ciągu 5 dni roboczych odpowie na zgłoszenie, przesłane e-mailem, o chęci uczestnictwa w programie praktyk zagranicznych w ramach Erasmus+.