Stypendium rektora na podstawie arytmetycznej średniej ocen

Proszę się najpierw zapoznać z ogólnymi informacjami na temat stypendium rektora w artykule "Kto może otrzymać stypendium rektora? Na jakiej podstawie?" oraz z informacjami o prawie do stypendiów, w tym rektora, w artykule "Jakie warunki trzeba spełnić, żeby mieć prawo do stypendiów?"

Informacje na rok akad. 2024/2025
  1. O stypendium rektora na podstawie wyróżniających się wyników w nauce, czyli wysokiej średniej ocen może ubiegać się student:
  • który osiągnął w roku akademickim 2023/2024 arytmetyczną średnią ocen w wysokości przynajmniej 4,60 (średnia min. 4,60 pozwala ubiegać się o stypendium rektora, ale nie gwarantuje jego otrzymania),
  • który posiada wpis na kolejny rok studiów (oraz student pierwszego roku studiów drugiego stopnia),
  • który nie powtarzał roku/semestru studiów w roku akad. 2023/2024,
  • który nie powtarza roku/semestru studiów w roku akad. 2024/2025,
  • który ma za sobą mniej niż 12 semestrów studiów (lub mniej niż 9 semestrów studiów I stopnia, jeśli występuje o stypendium na studiach I stopnia).
  1. Na podstawie e-wniosków o stypendium rektora na podstawie arytmetycznej średniej ocen nie niższej niż 4,60 - Komisja Stypendialna sporządza listę rankingową dla każdego kierunku studiów, z którego zostały złożone wnioski.
  2. Listy rankingowe, o których mowa powyżej, zawierać będą dane studenta, średnie ocen z roku akademickiego 2023/2024 oraz liczbę punktów przyporządkowaną do każdej wysokości średniej, w tym ewentualne punkty dodatkowe, zgodnie z załącznikiem nr 5.1 do Regulaminu świadczeń – pobierz plik (listy uporządkowane będą wg liczby punktów, poczynając od najwyższej liczby punktów).
  3. Średnia ocen jest średnią arytmetyczną i oblicza się ją na podstawie sumy ocen uzyskanych ze wszystkich zajęć objętych programem studiów obowiązującym studenta w danym roku akademickim. Sumę ocen należy podzielić przez liczbę ocen, z uwzględnieniem także ocen niedostatecznych.
  4. Arytmetyczna średnia ocen liczona jest z dwoma miejscami po przecinku, cyfra z drugiego miejsca po przecinku jest zaokrąglana matematycznie na podstawie cyfry z trzeciego miejsca po przecinku.
  5. Do arytmetycznej średniej ocen nie wlicza się oceny uzyskanej z pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego.
  6. W przypadku stosowania w uczelni, w której student ukończył studia pierwszego stopnia lub z której się przeniósł, innej skali ocen niż w ALK - arytmetyczna średnia ocen studenta zostaje dostosowana do skali ocen ALK i przeliczona w następujący sposób:
    • należy obliczyć jaki procent najwyższej możliwej średniej na poprzedniej uczelni stanowi średnia studenta (do czterech miejsc po przecinku);
    • ten sam procent należy policzyć z najwyższej możliwej średniej w ALK;
    • otrzymany wynik obliczenia, zgodnie z pkt. 2, jest średnią studenta uznaną w ALK.
  7. Przy ustalaniu arytmetycznej średniej ocen studenta, uwzględnia się  oceny uzyskane przez studenta na tym samym kierunku, na którym ubiega się o przyznanie stypendium rektora, z poniższymi wyjątkami:
W przypadku studenta:
  1. pierwszego roku studiów drugiego stopnia lub
  2. pierwszego roku studiów jednolitych magisterskich podjętych po ukończeniu studiów pierwszego stopnia
    - przy ustalaniu arytmetycznej średniej ocen studenta, możliwe jest uwzględnienie ocen uzyskanych przez studenta na innym kierunku, jeśli w roku akad. 2023/2024, student nie studiował na kierunku, na którym składa wniosek.
  1. Wysokość arytmetycznej średniej ocen studenta potwierdza odpowiedni dziekanat ALK na zaświadczeniu nr 5A (student występuje o wydanie zaświadczenia nr 5A w mykozminski).
  2. Oprócz zaświadczenia nr 5A student składa wraz z wnioskiem zaświadczenie 5F dotyczące przebiegu studiów. O wydanie zaświadczenia nr 5F student występuje poprzez system mykozminski do właściwego dziekanatu ALK.
  3. W przypadku studenta pierwszego roku studiów drugiego stopnia lub pierwszego roku studiów jednolitych magisterskich, który ubiega się o stypendium rektora na podstawie średniej ocen uzyskanej w roku akademickim 2023/2024 na studiach pierwszego stopnia na innej uczelni niż ALK – wymagane jest zaświadczenie z tej uczelni:
a) potwierdzające arytmetyczną średnią ocen studenta z dwoma miejscami po przecinku, z drugą cyfrą po przecinku zaokrągloną matematycznie na podstawie trzeciej cyfry; średnia liczona na podstawie sumy ocen uzyskanych ze wszystkich zajęć objętych programem studiów obowiązującym studenta w roku akademickim 2023/2024, z uwzględnieniem również ocen niedostatecznych, podzielona przez liczbę ocen oraz
b) podające następujące informacje:
skalę ocen,
datę obrony studenta,
ile semestrów trwały studia studenta w roku akad. 2023/2024,
czy student powtarzał rok/semestr w roku akad. 2023/2024

Zaświadczenie z poprzedniej uczelni należy wysłać przez mykozminski do dziekanatu ALK wraz z prośbą o wystawienie zaświadczenia nr 5A i 5F.
  1. To od jakiej średniej na danym kierunku, w danym roku akademickim zostaną przyznane stypendia -  będzie zależało od liczby wszystkich wniosków o stypendium rektora na tym kierunku oraz od wysokości środków finansowych, którymi dysponowała będzie komisja. Progi średnich i kwoty na dany rok akad. ogłaszane są w Decyzji Rektora.

Kontakt: [email protected].