W jaki sposób przygotować się do kontaktu z mediami w czasie pandemii?
W związku z pandemią sposób kontaktu z mediami uległ zmianie. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa porady techniczne, które mogą być przydatne w przyszłych spotkaniach z dziennikarzami.
Przygotowanie się Jeżeli umówiona rozmowa będzie emitowana na żywo, należy połączyć się z redakcją 10-15 minut wcześniej. W związku z pandemią nie bójmy się tego, że w kadr wejdzie dziecko lub nasz zwierzak wskoczy nam na kolana. Izolacja daje nam swoisty immunitet na takie sytuacje. Co w przypadku, gdy nie zdążymy dojechać do swojego domowego studia i utkniemy w korku? To nic strasznego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, w jakich okolicznościach żyjemy. Wywiad udzielony z wnętrza auta nie jest więc katastrofą. Mimo wszystko zachęcamy jednak do bycia punktualnym i przygotowanym w zaciszu swojego domu lub biura.
Ustawienie laptopa Prawdopodobnie najważniejszym elementem przy wystąpieniach online jest prawidłowe ustawienie laptopa. Warto ustawić kamerę na wysokości twarzy. Jeśli nie mamy monitora czy innego uchwytu, można wykorzystać do tego książki i zbudować prowizoryczną „piramidę”, tak aby kamera nie była za wysoko bądź za nisko. Jak powiedział jeden z zaprzyjaźnionych dziennikarzy: „Dziurki w nosie nie są Twoją najmocniejszą stroną, nawet jeśli uważasz, że są wyjątkowo ładne. Nie warto ich pokazywać. Podobnie jest z sufitem, nawet jeśli jest pięknie odmalowany”.
Tło Przygotuj tło. Najlepiej w kadrze będzie wyglądać gładka ściana albo półki z książkami. Nie wskazane są półki z bibelotami lub wystające kawałki lamp, a także sufit, który widać, gdy laptop stoi na biurku/blacie, a nie „piramidzie” (zależy od kąta nachylenia pokrywy laptopa). Sprawdzenie kadru przed nagraniem pomoże w wykryciu elementów, które mogą rozpraszać widza. Warto tu wspomnieć o samym świetle – nikt nie wymaga posiadania profesjonalnego oświetlenia wprost ze studia nagrań. Zapalenie wszystkich lamp i żyrandoli w pokoju powinno dać pożądany efekt. „Niedoświetlone, przydymione wnętrza są super na trzecią randkę. Trzymamy kciuki. Ale jeśli mamy się dobrze widzieć, to poprosimy o wszystkie światła. Możesz nie mieć specjalnej lampy, ale wszyscy w studio i reżyserce wierzymy, że żyrandol Ci działa” – mówi Michał Giersz, prezenter telewizyjny w Polsat News.
Ubiór W przypadku wystąpień telewizyjnych należy zadbać o odpowiedni ubiór. Rekomendujemy stonowane kolory garderoby – szary, czarny, biały, granatowy, błękit. Zbyt krzykliwe, jaskrawe barwy odwrócą uwagę widzów, tak samo jak drobne wzory czy napisy na tkaninach. Telewizja lubi gładkie i jednokolorowe koszule czy bluzki. Unikamy pasków i kratek. Paniom na czas rozmowy rekomendujemy występować bez kolczyków, naszyjników lub apaszek. Jeżeli jednak decydujemy się na biżuterię, powinna ona być delikatna, subtelna. Duże wiszące kolczyki czy wisiorki zdekoncentrują odbiorców i zaburzą obraz – głównym bohaterem wystąpienia ma być rozmówca, a nie biżuteria. W przypadku Panów, ubranie pełnego garnituru wraz z krawatem zależy od medium, w jakim występujemy. Do rozmowy np. w TVN24 rekomendujemy założenie garnituru, natomiast do telewizji internetowych, śniadaniowych, krawat nie jest wręcz wskazany ze względu na luźniejszą formułę programu. Należy pamiętać, że nasz strój musi być adekwatny do tła, przed którym się znajdujemy – biała koszula na białej, pustej ścianie kompletnie się zleje i odbiorcy skupią się na tym zamiast na treści przekazu. – Nie pochylaj się nad komputerem, bo sprawisz wrażenie pouczającego. I na pewno nie pochylaj się, jeśli masz bluzkę lub koszulę z dużym dekoltem – podpowiada dr Milena Drzewiecka, ekspertka w obszarze mediów.
Łącze internetowe i sprzęt do nagrań Na czas rozmowy zalecamy odłączenie wszystkich sprzętów domowych od sieci Wi-Fi poza komputerem lub smartfonem. Sprawi to, że internet będzie szybszy, a jakość obrazu – lepsza. Okoliczności pandemiczne nie muszą wywierać na nas presji kupna profesjonalnej kamery i mikrofonu. Warto jednak pamiętać, że kamera w naszych smartfonach niemalże zawsze oferuje lepszą jakość obrazu niż kamera internetowa w naszym laptopie. Warto również używać słuchawek, najlepiej tych małych bezprzewodowych. Mają wbudowane mikrofony i zapewniają rozsądną jakość dźwięku. Unikajmy słuchawek z kablem, a gdy nie mamy wyjścia to postarajmy się go ukryć – to również rozprasza widzów. Jeżeli jednak, czują Państwo potrzebę profesjonalizacji swojego domowego studia, to rekomendujemy zakup kilku akcesoriów. Dobrym pomysłem jest lampa pierścieniowa z uchwytem do telefonu, odpowiednie naświetlenie znacząco polepsza jakość wideo, nawet słabej kamery. Inną inwestycją, wartą do rozważenia, jest mikrofon krawatowy. Takie urządzenie znacząco wpływa na jakość audio, a co za tym idzie, pozytywny odbiór przez słuchaczy lub widzów.
Wierzymy, że nasze wskazówki okażą się pomocne przy kolejnych spotkaniach z mediami.